خبرگزاری آريا – «بچه مهندس» و روايت قصه‌هايي از جنس کودکان


«بچه مهندس» و روايت قصه‌هايي از جنس کودکان

خبرگزاري آريا – سرانجام بعد از مدت‌ها حدس و گمانه‌زني و اعلام نام‌هاي گوناگون، سه سريال مناسبتي رمضان امسال رسانه ملي اعلام شدند. سريال‌هايي که قرار است۳۰شب مهمان نگاه مخاطبان باشند و آنها را در روزهاي روزه‌داري‌شان همراهي کنند و شايد پندي هم بدهند. در ميان سريال‌هاي جدي و با مضمون خانوادگي و اجتماعي رمضان امسال، نام يک سريال با حال‌وهوايي متفاوت‌تر از ديگران ديده مي‌شود: بچه مهندس که مضموني درام دارد و شخصيت‌هاي اصلي‌اش کودکان هستند.
اين سريال به کارگرداني علي غفاري و تهيه‌کنندگي سعيد سعدي، قرار است هر شب ساعت ۲۱ و ۳۰ دقيقه از شبکه دوي سيما روي آنتن برود.
باز هم اين دهه شصتي‌ها!
بچه مهندس مقاطع مختلفي از تاريخ معاصر کشور را به عنوان بستري براي پيشبرد داستان خود انتخاب کرده است. اين مجموعه که شروع آن از دهه ۶۰ آغاز مي‌شود، داستان بچه‌هاي ساکن در يک پرورشگاه و ارتباطاتشان را با محيط اطراف، پرستاران و معلمانشان به تصوير مي‌کشد. شخصيت اصلي بچه مهندس هم يکي از کودکان همين پرورشگاه است؛ پسربچه‌اي به نام جواد که در قالب چند فاز اين مجموعه، دوران رشد او را به مشاهده خواهيم نشست. نقش جواد را يونا تدين ايفا مي‌کند و برزو ارجمند در نقش قدر، يکي از کارکنان پرورشگاه، ساناز سعيدي در نقش صديقه همسر قدرت و بهناز جعفري در نقش خانم جاهد مدير پرورشگاه در اين مجموعه نقش‌آفريني مي‌کنند. همچنين بازيگران نام‌آشناي ديگري چون انديشه فولادوند، بهاره رهنما، نفيسه روشن، سياوش چراغي‌پور، مهرناز بيات، سوگل طهماسبي، عباس جمشيدي، سلمان فرخنده، فرخنده مافي‌زاده، هاله گرجي، مريم خدارحمي و افشين نخعي از ديگر بازيگران اين مجموعه شيرين به شمار مي‌آيند. لوکيشن اصلي پرورشگاه، در بوستان ولايت ساخته شده و اين روزها هنوز ضبط آن ادامه دارد.
داستاني دنباله‌دار از روابط آدم‌ها
علي غفاري، کارگردان آثار سينمايي و تلويزيوني مختلفي چون «استرداد»، «ابوزينب» و «سفر به سرزمين ملائک»، کارگرداني بچه مهندس را به عهده دارد. او که اين روزها هنوز مشغول ضبط اين مجموعه است، در رابطه با ماهيت اين سريال توضيح مي‌دهد: بچه مهندس در چند فصل توليد مي‌شود و احتمالا بين ۶۰تا ۹۰ قسمت خواهد داشت. وقتي تصميم گرفته شد سريال در ايام ماه رمضان روي آنتن برود، بنا را بر اين گذاشتيم که به اين ۳۰ قسمت، به چشم مجموعه‌اي مستقل بنگريم و فعلا تمرکزمان روي بخش‌هاي کودکي شخصيت جواد در دهه۶۰ باشد.
غفاري توضيح مي‌دهد: بچه مهندس داستان آدم‌هاست و روابط ميان افراد مختلف جامعه و کارکنان پرورشگاه و به طور کلي تعامل‌هاي ميان آدم‌هاي مختلف را به تصوير مي‌کشد. معتقدم پخش در فضاي رمضان، زمان خوبي است؛ چرا که سريال‌ها در اين برهه بيش از هر زمان ديگري ديده مي‌شوند و مردم به مجموعه‌ها اقبال نشان مي‌دهند. ضمن اين‌که احتمالا فصل دوم سريال هم در پاييز همين سال روي آنتن خواهد رفت.
پر کردن جاي خالي کودکان
سوگل طهماسبي در سال‌هاي اخير به يکي از بازيگران پرکار مجموعه‌هاي تلويزيوني تبديل شده است. او که در اين مجموعه نقش زينب، يکي از مربيان پرورشگاه را ايفا مي‌کند، در خصوص اين شخصيت به جام‌جم مي‌گويد: زينب دختري آرام، درونگرا و با روحياتي عاشقانه است. او مهربان است و رابطه‌اي خوب و صميمانه با بچه‌ها دارد. به نوعي محرم درددل‌هاي آنهاست و بچه‌ها مشکلاتشان را با او مطرح مي‌کنند.
اين بازيگر ادامه مي‌دهد: رابطه‌اي که زينب با بچه‌ها دارد، براي خودم خيلي جذاب است و شايد اين اصلي‌ترين دليلي بود که بازي در اين مجموعه را پذيرفتم. به نظرم اين بعد شخصيت او قابل ستايش است و به همين خاطر خيلي دوستش دارم.
طهماسبي با اشاره به فضاي کلي سريال بچه مهندس خاطرنشان مي‌کند: نمي‌شود اين مجموعه را طنز دانست، اما با اين حال موقعيت‌هاي طنز شيريني در دلش دارد. هر کاري که کودکان در آن حضور داشته باشند، شيريني خاص پيدا مي‌کند و بچه مهندس، قصه بچه‌هاست؛ بچه‌هايي که بزرگ فکر مي‌کنند. خوشحالم که تصميم گرفتند اين مجموعه را در ماه‌رمضان روي آنتن بفرستند. جاي مجموعه‌اي با چنين رويکرد و فضايي ميان مجموعه‌هاي مناسبتي ماه‌رمضان خالي بود.
صبا داريان