خبرگزاری آريا – دستت را به من بده،‌ رهايم نکن!


دستت را به من بده،‌ رهايم نکن!

خبرگزاري آريا – «رسول تولايي به عنوان بزرگ‌تر، محبوب و مورد اعتماد چند خانواده است؛ اين ارتباط به واسطه بازخواني گذشته خدشه‌دار مي‌شود. خانواده‌ها هر کدام با مشکلاتي مواجه مي‌شوند و در پي يافتن مقصر اصلي هستند.» اين خلاصه قصه سريال شبک سوم سيما در ماه مبارک رمضان است. رهايم نکن با نام قبلي دستت را به من بده به نويسندگي و کارگرداني محمد مهدي عسگرپور و تهيه‌کنندگي علي پورکياني از امشب ساعت ۴۵/۲۰ آغاز مي‌شود و در ۲۹ قسمت تا پايان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.
از «نقطه اوج» تا «رهايم نکن»
محمدمهدي عسگرپور براي مخاطبان تلويزيون آشناست. شايد خيلي‌ها اولين کار تلويزيوني او را به ياد نياورند؛ سال ۱۳۷۱ که «نقطه اوج» را در مورد يک جانباز ساخت، کم‌کم پا به صدا و سيما گذاشت و احتمالا مخاطبان تلويزيون او را با دو کار اخيرش يعني «شيدايي» و «نفس گرم» بيشتر بشناسند، سريال‌هايي که توانستند بينندگان را پاي قاب جادو بنشانند و نشان دهند عسگرپور بخوبي نبض مخاطب را در دست دارد. او اين بار هم در ماه رمضان با «رهايم نکن» مهمان سفره‌هاي افطار ايرانيان شده است.
عسگرپور در مورد سريالش به جام‌جم گفت اين مجموعه به وجوهي از مساله خانواده مي‌پردازد که پيش از اين هيچ‌گاه يا کمتر در تلويزيون به نمايش درآمده است.
مهمان ويژه رمضان
تهيه‌کننده رهايم نکن درباره نحوه آغاز همکاري‌اش با عسگرپور در اين سريال به جام‌جم مي‌گويد: من و آقاي عسگرپور مدت‌ها بود تمايل داشتيم با يکديگر کار کنيم. ايشان طرحي را آوردند که به تائيد تلويزيون رسيد، اما قرار نبود براي ماه رمضان ساخته شود. در مراحل پاياني نگارش متن، به ما اطلاع دادند سريع‌تر کليد بزنيد و کار را براي ماه رمضان برسانيد. در واقع دي ماه ۹۵ اين طرح تصويب شد، در مرداد ۹۶ وارد مرحله پيش توليد شديم و در شهريور کليد زديم.
او ادامه مي‌دهد: اين مجموعه براي ۳۷ قسمت، ‌۴۲دقيقه‌اي طراحي شده بود، اما چون ماه رمضان امسال ۲۹ روز است و روز آخر آن مصادف با افتتاحيه جام جهاني است، نظر مديران اين بود که سريال‌ها با پخش مسابقات جام جهاني تلاقي پيدا نکند. ما موظف شديم تا ۲۸ رمضان سريال را تمام کنيم و به همين خاطر از يک شب زودتر از رمضان پخش را شروع مي‌کنيم.
پورکياني از پخش شدن سريالش در ماه مبارک رمضان راضي است. او مي‌گويد: پخش يک مجموعه در ماه رمضان،‌ فرصت تحريک‌آميزي است و من از اين حيث خوشحالم. مشکل ما فقط اين بود که هميشه شش ماه دوم سال، به دليل کوتاه‌تر بودن روزها، توليد سخت‌تر است، ولي پس از انتخاب مجموعه براي پخش در ماه مبارک رمضان فرصت تعلل نداشتيم و بايد کار را شروع مي‌کرديم.
به طور کلي رهايم نکن به دلايل مختلف براي من تجربه‌اي چالش‌برانگيز و در عين حال شيرين بود. اين سريال پر لوکيشن و پر بازيگر است که در استان‌هاي تهران، گيلان و اردبيل تصويربرداري شده است.
يک فرصت طلايي
نيما يا بايرام خندوانه، بازيگري تئاتر را بارها تجربه کرده است، اما در قاب سيما با ايفاي نمايش‌هاي کوتاه کمدي در برنامه خندوانه شناخته مي‌شود. او نخستين حضورش در يک سريال تلويزيوني را نه با يک اثر کمدي بلکه در رهايم نکن و در قامت شخصيت امير که به قول اين بازيگر يک جوان معمولي و امروزي است تجربه کرده است. دنيا مدني تا امروز در پشت صحنه آثار نمايشي متعددي حضور داشته و در سينما نيز نقش‌آفريني کرده، اما نقش فرناز در سريال رهايم نکن، نخستين تجربه تلويزيوني او در مقام بازيگر است؛ فرصتي طلايي براي آشنا شدن بيشتر مخاطبان با او. مدني درباره حضورش در اين سريال و ارتباط با مخاطبان پرشمار تلويزيون به خبرنگار جام‌جم مي‌گويد: پيشنهاد بازي در اين سريال براي من يک فرصت بود که اگر آن را قبول نمي‌کردم اين شانس را از خودم گرفته بودم. کار کردن با آقاي عسگرپور به عنوان کارگرداني با تجربه و حرفه‌اي هميشه پيش نمي‌آيد. اساسا حضور در تلويزيون و ارتباط با مخاطبان گسترده آن و همچنين بازي در سريال‌هاي رمضاني که معمولا بينندگان زيادي دارند، فرصتي طلايي است. وقتي تماشاگر در داخل خانه بازيگر را تماشا مي‌کند، همه چيز برايش ملموس‌تر است و حس همذات‌پنداري بيشتري دارد. به مدت ۳۰ شب، هر شب با تماشاچي بودن فرصت خوبي براي بازيگر است تا بتواند خودش را از جنبه‌هاي گوناگون بشناسد.
يک نقش متفاوت
مارال فرجاد، در «رهايم نکن» نقش شهره (دختر حاج آقا با بازي امين تارخ) را بر عهده دارد. او درباره نقشش به جام‌جم گفته است: غير از تمايل براي همکاري با آقاي عسگرپور، حضور آقاي تارخ باعث شد ترغيب شوم در اين مجموعه حضور داشته باشم. امين تارخ را از بچگي به عنوان يک بازيگر جذاب و کاربلد دوست داشتم و وقتي فهميدم نقش مقابل شهره را ايشان بازي مي‌کنند بيشتر براي پذيرش اين نقش راغب شدم.
يک ترکيب جذاب
امين تارخ در سريال جراحت به کارگرداني محمد‌مهدي عسگرپور، در ماه رمضان سال ۱۳۸۹ نقش «بزرگ» را ايفا مي‌کرد و در رهايم نکن به شخصيت حاج رسول جان بخشيده است. به نظر مي‌رسد جراحت و نقش بزرگ هنوز در خاطر مخاطبان سيما مانده باشد؛ بايد نشست و ديد که عسگرپور و تارخ مي‌توانند آن موفقيت را در کنار يکديگر تکرار کنند و ضمن آن حرف تازه‌اي براي گفتن داشته باشند؟
فريبا متخصص، بازيگر کهنه‌کار سينما، تئاتر، راديو و تلويزيون در نقش آذر، يکي ديگر از بازيگران اصلي اين مجموعه است که مقابل امين تارخ بازي مي‌کند.
محمدرضا هدايتي در اين سال‌ها غير از سريال در چشم باد، کمتر در نقش‌هاي غيرکمدي ظاهر شده است و بيشتر به عنوان بازيگر کمدي با تيپ‌سازي‌هاي جذاب از پيرمردهاي متفاوت در سريال‌هاي مهران مديري شناخته مي‌شود. اين بازيگر يکي از انتخاب‌هاي جالب و دور از ذهن براي ايفاي نقش برادر حاج رسول در رهايم نکن است.
مريم بوباني و معصومه قاسم‌پور نقش خواهرهاي حاج رسول را ايفا مي‌کنند و بازيگران ديگري چون نيما شعبان‌نژاد، کاظم هژير آزاد، دنيا مدني، مارال فرجاد و بابک بهشاد نيز در اين مجموعه حضور دارند.
رگه‌هايي از عشق و مذهب
«رهايم نکن» هم از عشق مي‌گويد هم از مذهب؛ همين به اندازه کافي مي‌تواند بينندگان سر سفره افطار را براي ديدن فيلم ترغيب کند. علي پورکياني، تهيه‌کننده سريال به ما گفته است قصه سريال درباره خانواده‌اي متشکل از يک بزرگ‌تر و چند خواهر و برادر است که مشکلاتي دارند و داستان ضمن به تصوير کشيدن اين مسائل، به گذشته افراد نقب مي‌زند. او البته توضيح مي‌دهد که سريال در ماه رمضان نمي‌گذرد، اما حال و هوايش «روزه‌دارپسند» است. پورکياني تاکيد مي‌کند: «گمان مي‌کنم درگير شدن مخاطب با سريال او را از هياهوي زندگي بيرون مي‌کشد و به انديشيدن درباره خود و زندگي‌اش از زاويه‌اي تازه وا مي‌دارد.»
نوشين مجلسي