خبرگزاری آريا – پخش برنامه سحر راديو ايران از شبکه اول سيما


پخش برنامه سحر راديو ايران از شبکه اول سيما

خبرگزاري آريا – در کاري مشترک قسمتهايي از برنامه سحري «قرار بي قراران » از برنامه سحر ماه مبارک رمضان شبکه اول سيما پخش مي شود.
به گزارش خبرگزاري آريا از شبکه راديويي ايران، قسمت هايي از برنامه سحري «قرار بي قراران» از شبکه يک پخش خواهد شد.
موضوعاتي که در برنامه انتخاب و مورد بررسي قرار مي گيرد از جزء قرآني است که آن روز قرائت مي شود.
موضوعاتي مانند اين که اخلاق روزه داري بايد چه فرقي با قبل از آن داشته باشد و يا به اهميت قسم هاي قرآني، ترجمه و تلاوت آن آيات پرداخته مي شود.
در اين برنامه مناجات ابوحمزه ثمالي و همچنين روايت هايي از زندگي علمي و عرفاني علمايي مانند آيت الله بهجت، شاه آبادي، فيض کاشاني و .. خواهيم داشت. توبه، اميد و بخش نگاه زيبا به زندگي از موضوعات برنامه است.در اين برنامه قسمتي داريم که براي قبل از اذان است و برگرفته شده از سخنان علما، دعاي مردم و ديگر شخصيت هاست.
همچنين برنامه هاي دهه ۵۰ و ۶۰ سحر راديو، سحرخواني قديم و صداي مرحوم صبحدل، موذن زاده، حسن ذوالفقاري از ديگر بخش هاي برنامه است که پخش مي شود و در کنار آوازهاي قديمي، آوازهاي جديد عرفاني از شهرام ناظري، سالار عقيلي، چنگيز حبيبيان، علي رضا قرباني و محمد معتمدي پخش خواهد شد.
«قرار بي قراران» شخصيت محور است و هر روز مجري، برنامه را با داستاني شروع مي کند و به مخاطب خود مي گويد موضوع بيان شده مي تواند علاقه و يا تجربه روحي و عرفاني هر شخصي باشد.
مجري براي بهتر رساندن پيام به مخاطبانش از درياي معارف الهي و همچنين از منابع ديگري مانند، مثنوي معنوي و مناجات ماثوره مدد مي گيرد.
«قرار بي قراران » هر سحر از ساعت ۲:۳۰ تا ۴:۳۰ با حضور کارشناس مجري به تهيه کنندگي وحيد بيات و عبدالله علايي و گويندگي بهروز رضوي، حسن همايي و ميثم نيکنام از آنتن راديو ايران پخش مي شود.
همچنين «قرار آسماني » ويژه برنامه افطار ماه مبارک رمضان است که در راستاي ايجاد شادي و معنويت همراه با تفکر در لحظات نزديک به افطار،کمک به آزادي زندانيان جرايم خرد و غير عمد به تهيه کنندگي حسين معصومي پخش مي شود.
«جشن سلام »برنامه اي است که پيش از ماه مبارک رمضان با هدف و بناي ايجاد نشاط معنوي ميان مخاطبان روز بيست و ششم ارديبهشت ساعت ۱۹:۰۰ پخش مي شود.
راديو ايران همان طور که با «جشن سلام» برنامه هاي ماه رمضان را شروع مي کند با «جشن سپاس» نيز به استقبال عيد فطر مي رود .دو تيم برنامه سازي جمعه ۲۵ خرداد ساعت ۱۱ و ۱۹:۳۰ با پخش برنامه با ماه مبارک رمضان خداحافظي مي کنند و مردم را براي استقبال از عيد فطر آماده مي کنند.
برنامه هايي که در راستاي منزلت امام اول حضرت علي (ع) تهيه شده مشتمل اين برنامه هاست :«يکي مثل ما» برنامه اي مناسبتي منطبق با استانداردهاي شبکه براي معرفي کساني است که در حوزه هاي اجتماعي کارهاي مفيد و تاثيرگزاري در جامعه انجام داده اند.اين برنامه روز پنج شنبه ۱۷ خرداد از ساعت ۹صبح پخش مي شود.
«عشق نام ديگر توست» (با موضع پيوند زندگي اجتماعي با قرآن و آموزه هاي ديني و پرداختن به ايام شهادت مولا علي (ع) و شب هاي قدر)،ميزبان (با موضوع شخصيت مولاي متقيان امام علي (ع))، جاودانه ها (با موضوع معرفي آثار هنري در باره امام علي (ع))، «ساده مثل صبح» با موضوع قدر و شهادت امام علي (ع) ،«دور عاشقان» با موضوع بيان خصوصيات حضرت امام علي (ع) و پيروان راستينش، «هنگام باران» با موضوع انعکاس مراسم شب هاي قدر از ويژه برنامه هاي اين شبکه راديويي در شبهاي ليالي پر برکت قدر و شهادت امير مومنان حضرت علي (ع) است.
ضمن اينکه آداب، رسوم و آيين ها و موسيقي مربوط به ماه مبارک رمضان دراقصي نقاط کشور در برنامه «فرهنگ مردم» جمعه ها ساعت ۲۱ شب با گويندگي شمسي فضل اللهي و محمد محسن رفيعي و تهيه کنندگي زهرا فقيه ميرزايي پخش مي شود.
جهت ترويج فرهنگ خادمي و جذب خدام افتخاري براي مساجد ويژه برنامه مساجد از روز پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت تا ۱۸ خردادساعت ۱۵:۳۰ از آنتن راديو ايران پخش مي شود.
همچنين برنامه «روز بيداري» با موضوع گراميداشت و زنده نگهداشتن روز جهاني قدس و حمايت از جنبش هاي ضد استعماري جهان و مبارزه با صهيونيسم و انعکاس راهپيمايي با شکوه اين روز جهاني در آخرين جمعه ماه مبارک رمضان از ساعت ۹:۳۰ از آنتن راديو ايران پخش مي شود.
نماز عيد سعيد فطر و پوشش مراسم آن در ويژه برنامه «قنوت شکر» از ساعت ۶:۳۵ از راديو ايران پخش مي شود.