خبرگزاری آريا – تعداد فالوئرهاي اينستاگرام؛ ملاک انتخاب بازيگر


تعداد فالوئرهاي اينستاگرام؛ ملاک انتخاب بازيگر

خبرگزاري آريا – کرد کرمانشاه است و مي‌گويد، شايد به همين دليل است حتي اگر شرايط زندگي دشوار شود، گله و شکايتي نمي‌کند و به روي خودش و ديگران نمي‌آورد اما واقعيت اين است که بعد از حدود بيست سال فعاليت در حوزه بازيگري هنوز نمي‌داند که پرکاري خوب است يا بد!
مهدي صبايي که با بازي در فيلم‌هاي سلطان و مرسدس ساخته مسعود کيميايي به دنياي بازيگري وارد شد با سريال روزگار جواني بين عموم مردم به شهرت رسيد، مي‌گويد: وقتي پرکاري مي‌گويند: «اي بابا، صبايي زياد ديده شده! وقتي کم‌کاري مي‌گويند: صبايي نيست؛ سوخته ديگه !»
با صبايي که اين روزها مشغول بازي در سريال «پاهاي بي‌قرار» به کارگرداني منوچهر هادي است، هم‌صحبت شديم تا از دنياي بازيگري که حرفه‌اش است، برايمان بگويد.
چه خبر از دنياي بازيگري سينما و تلويزيون؟
مدتي است مشغول بازي در سريال «پاهاي بي‌قرار» به کارگرداني آقاي منوچهر هادي هستم. داستان اين سريال در ۶۰ قسمت ماجراهاي سال‌هاي ۵۷ تا اکنون را روايت مي‌کند.در اين سريال سه مقطع سني را بازي مي‌کنم، من و آقاي سيروس همتي بازيگراني هستيم که همه مقاطع سني خودمان را بازي مي‌کنيم اما بقيه بازيگران عوض مي‌شوند.در فيلم سينمايي «ماهورا» هم بازي کرده‌ام که در نوبت اکران است. در فيلم «آخرين بار برادرت را کي ديدي» هم بازي کرده‌ام که قرار است در گروه هنر و تجربه به روي پرده برود
پس روزگار بر وفق مراد است و بيکار نيستيد؟
بعد از بيست سال فعاليت در حوزه بازيگري اگر بيکار بمانم خيلي بد است! البته تلاش مي‌کنم هر نقشي را قبول نکنم. با همه اينها، کارها ديده نمي‌شود! قديم‌ترها يک سريال بازي مي‌کردي بيشتر مردم آن را مي‌ديدند اما الان اين‌طور نيست.
شايد آن زمان داستان سريال‌ها و فيلم‌ها بهتر بود و شبکه‌هاي تلويزيون به اندازه امروز زياد نبود؟
گسترش شبکه‌ها مي‌تواند يکي از دلايل باشد اما به نظرم، کيفيت فيلمنامه‌ها هم پايين آمده! شايد به دليل کمي بودجه‌اي است که به يک اثر اختصاص مي‌دهند. البته اين را هم نبايد ناديده گرفت که براي ندادن دستمزد يا کم دادن، برخي از تهيه‌کننده‌ها نقش‌ها را به کساني مي‌دهند که اصلا بازيگر نيستند! مخالفتي با حضور بازيگران جوان در سينما و تلويزيون ندارم چون نسل جديد هم بايد به اين عرصه وارد شوند اما نبايد بازيگران قديمي کنار گذاشته شوند، آن هم بازيگراني که مردم از آنها خاطره دارند! بهتر اين است که بازيگران قديمي و جديد در کنار هم بازي کنند تا ترکيب‌بندي متعادلي شکل بگيرد و مخاطب از ديدن اثر لذت ببرد.
شنيده مي‌شود عوامل پشت دوربين هم از افرادي هستند که معمولا کارشان را بلد نيستند و به اصطلاح مبتدي‌اند و همين به کليت کار لطمه مي‌زند؟
بله! همه عوامل سازنده يک اثر بايد حرفه‌اي باشند وگرنه کار ضعيف مي‌شود و طبيعي است که مردم يک اثر ضعيف را تماشا نمي‌کنند. برخي قصه‌ها خوب هستند مثل همين سريال پاهاي بي‌قرار که در دست ساخت است و به نظرم کار خوبي خواهد شد…
البته اين هم زياد شنيده مي‌شود که دستمزد بازيگران آنقدر بالاست که تهيه‌کننده مجبور است بيشتر بودجه کار را به آنها بدهد و براي ديگر عوامل پول زيادي نمي‌ماند.
نه! اصلا اين‌طور نيست. بجز چند بازيگر انگشت‌شمار که در سينما فعاليت مي‌کنند و خودشان براي فيلم‌ها اسپانسر مي‌آورند ـ دستمزد ديگر بازيگران سال به سال کمتر مي‌شود. مرسوم شده تهيه‌کننده‌ ها تماس مي‌گيرند بدون اين‌که فيلمنامه را خوانده باشم، کليت نقش را مي‌گويند و مي‌پرسند براي بازي در اين نقش چند مي‌گيري؟ که اين خيلي بَرخورنده است! مهم نيست چه کسي نقش را بازي مي‌کند، مهم اين است که کي کمتر دستمزد مي‌گيرد. همه تهيه‌کننده‌ها مي‌گويند: «پول نداريم»!‌ اگر پول نداريد، سريال يا فيلم نسازيد! کار بي‌کيفيت که نه لوکيشن خوب دارد نه تصويربرداري و موسيقي مناسب و… را مردم پيگيري نمي‌کنند.
کم‌کار هستيد اما شاکي نيستيد، بجز بازيگري حرفه ديگري داريد؟
حرفه‌ام فقط بازيگري است! اما اعتقاد ندارم که باند و مافياي پشت پرده نمي‌گذارد، مثلا به من نقش برسد. هميشه همين بوده و خواهد بود. اما احترام بازيگران را حفظ کنيم و به آنها نقش‌هايي پيشنهاد بدهيم که با شخصيت و کارنامه حرفه‌اي‌شان همخواني داشته باشد. اتفاق بدي که افتاده ملاک تهيه‌کننده‌ها و کارگردانان براي انتخاب بازيگران، تعداد فالوئرهايي است که در شبکه‌هاي اجتماعي و اينستاگرام دارند! اين چه ملاکي است؟ همه مي‌دانيم فالوئر قابل خريدن است! باعث تاسف است که مي‌گويند بازيگري که فالوئر و دنبال‌کننده زياد دارد، بيشتر ديده مي‌شود. توانايي بازيگر اصلا ملاک نيست! همين باعث شده که خيلي از بازيگران توانمند خانه‌نشين و تعدادي از بازيگراني که توانايي چنداني هم ندارند بشدت پرکار شوند. برخي از بازيگران هستند که در بيشتر کارها ديده مي‌شوند، بدون هيچ خلاقيت و نوآوري در شخصيت و اجرا، انگار فقط لباسشان در کارها تغيير مي‌کند! نکته قابل تامل ديگر حضور برخي از افراد به‌عنوان مهمان در برنامه‌هايي مانند دورهمي و خندوانه است که گاهي مردم آنها را نمي‌شناسند در حالي که بازيگران معروف و قديمي هم هستند که هرگز به اين برنامه‌ها دعوت نمي‌شوند!‌ من اصالتا کرد هستم و شخصيتم طوري است که از شرايط شاکي نمي‌شوم و به زبان نمي‌آورم اما واقعيت اين است که بازيگران زيادي هستند که شرايط خوبي ندارند و بهتر است در تقسيم نقش‌هاي آثار تلويزيوني و سينمايي جوري عدالت و تنوع رعايت شود که بازيگراني از نسل‌هاي مختلف در کنار هم قرار گيرند!