خبرگزاری آريا – وقتشه بهتر زندگي کنيم


وقتشه بهتر زندگي کنيم

خبرگزاري آريا – انبوهي از تماشاگران مشتاق پشت در اتاق گريم صف بسته‌اند تا بعد از آماده شدن وارد استوديو برنامه وقتشه شوند. از ميان آنها مي‌گذرم و به اتاق کوچک‌تري مي‌رسم که پشت در بسته آن کامران تفتي، مجري برنامه لحظات قبل از اجرا را در آن سپري مي‌کند. او که آماده به نظر مي‌رسد در حال گوش دادن به موسيقي ملايم و دکلمه‌اي است که از تلفن همراهش پخش مي‌شود. کامران تفتي علاوه بر بازيگري در حوزه‌هاي گوناگوني چون خوانندگي ، گويندگي راديو و… فعاليت مي‌کند و مدتي است با اجراي برنامه متفاوت وقتشه مهمان مخاطبان شبکه نسيم است.
چه شد به گروه اين برنامه اضافه شديد؟
از شروع برنامه با آن همکاري داشتم. خدا را شکر فصل اول با رضايت مخاطبان همراه بود، فصل دوم اما با يک فرمت ديگر ساخته شد که من بيشتر دوستش دارم. در اين فصل، سراغ بعد از ازدواج و مسائل اجتماعي که مردم در بستر خانواده با آن مواجه هستند رفتيم. در واقع اين فصل مي‌گويد چگونه بهتر زندگي کنيم، چگونه درباره موضوعات مختلف با يکديگر تشريک مساعي کنيم و حرف بزنيم. مثلا در اين مورد حرف مي‌زنيم که شرايط اقتصادي خوب نيست،‌ گراني و چند مشکل ديگر هست اما در ادامه مي‌گوييم در مقابل آن چه بايد بکنيم. وقتي رويکرد برنامه اينچنيني شد،‌ احساس کردم وظيفه دارم در ادامه هم باشم.
قبل از اين صرفا به مساله ازدواج مي‌پرداختيد که به نظرم بسياري از مسائلي که امروز در موردش صحبت مي‌کنيد مي‌تواند نتيجه آن باشد.
درست مي‌فرماييد آن هم خيلي مهم است، اما جا نداشت بيشتر راجع‌ به آن حرف بزنيم. در فصل اول و ۲۱ قسمتي که پخش شد تلاش‌هاي زيادي در اين زمينه کرديم و حتي دو نفر از جواناني که با ما بودند در نهايت به ازدواج رسيدند. سعي کرديم نگاه اجمالي به مشکلاتي که سر راه ازدواج جوانان قرارداد، بيندازيم. فصل جديد اما جامعه شمول‌تر است و براي همين پذيرفتم در آن حضور داشته باشم و با تمام اشتياقم سراغ کار آمدم. احساس مي‌کنم اين بيشتر به کار مردم مي‌آيد تا اين‌که يک برنامه بسازيم و من فقط بيايم جلوي دوربين چيزهايي را بگويم، پولم را بگيريم و دنبال زندگي‌ام بروم. براي اجراي «وقتشه» دغدغه دارم و به نظرم الان وقتشه بهتر زندگي کنيم.
چقدر از تجربه خود و اطرافيانتان در گفت‌وگوها استفاده مي‌کنيد؟
خيلي زياد. بيشتر مهمانان ما مردم هستند و اصلا قرارمان اين است که مهمان مردمي داشته باشيم تا فاصله‌اي بين بينندگان و مهمان نباشد. البته سلبريتي‌ها را در بخش اول و نوروز داشتيم ولي فرمت و سياست کلي‌مان حضور خود مردم و گفتن از اعتراض مردم، سختي‌ها، شرايط و به‌طور کلي قصه‌هاي مردم است.
چقدر دست‌تان براي گفتن مسائل و مشکلاتي که اشاره کرديد باز است؟
من و مهمانانم تا جايي که بتوانيم درباره دغدغه‌هاي مردم صحبت مي‌کنيم.
ايده‌هايي داشته‌ايد که در برنامه اجرايي شده باشد؟
بله، در ادامه برنامه خواهيد ديد. به هر حال ما گروه هستيم. تهيه‌کننده، کارگردان هنري و تلويزيوني، گروه ايده‌پرداز، نويسنده و من همگي سعي مي‌کنيم در راستاي هدف مشترکمان که همان بيان دغدغه‌هاي مردم و ساختن زندگي بهتر است، حرکت کنيم.
اين‌گونه برنامه‌ها چقدر مي‌تواند درباره مسائلي که گفتيد، گره‌گشا باشد؟
به نظرم بهتر از دست روي دست گذاشتن، الکي سر مردم را گرم کردن و صرفا زمان مخاطب را پر کردن است. اساسا کار رسانه همين است. الان هر آدم با تلفن همراه خود يک رسانه است. کانال مي‌زند، از خودش ويدئو مي‌گيرد، حرف و غرش را مي‌زند و فعاليت مدني و اجتماعي‌اش را انجام مي‌دهد. پس رسالت يک برنامه تلويزيوني و به طور کلي رسانه اين است که بتواند درباره اين مسائل صحبت کند، راهکار بدهد و حتي اگر نمي‌تواند راهکار بدهد،‌ توصيف کند. توصيف دست‌کم يعني دانستن و اطلاع‌رساني. يعني ابتدا ما به شرايطي که در آن هستيم واقف بشويم و بعد راهکار براي آن ارائه بدهيم. اگر ۲۰۰ قسمت از اين برنامه پخش شود و دو نفر تاثيري که مي‌خواهيم بگيرند براي ما بس است.
بازخوردها چگونه بوده است؟
خدا را شکر خيلي خوب و زياد است. من هميشه مديون مردم و طرفدارانم هستم. آنها ارتباط قوي با سري جديد «وقتشه» برقرار کرده‌اند چون احساس مي‌کنند دروغ نمي‌گوييم. مردم متوجه شده‌اند که در اين برنامه من خود خودم هستم. با زندگي شخصي و تجربه‌هايي که مانند آنان داشته‌ام در برنامه حاضر مي‌شوم. سعي مي‌کنم درگفت‌وگوهايم هم اينچنين باشم. چون برنامه آيينه‌وار است مردم آن را دوست دارند.
ميان صحبت از زندگي شخصي، ازدواج و در عين حال حفظ حريم شخصي مهمان مرز باريکي است،‌ بويژه در فرهنگ ما.
بله، بسيار سخت است.
مهماني داشتيد که براي گفت‌وگو حد و مرز تعيين کند.
وقتي من و مهمانم راجع‌به مشکلي که با آن درگير است صحبت مي‌کنيم شايد شخص سومي همزمان گرفتار همان مساله باشد و بتواند از تجربه مهمان استفاده کند، اما مهماني داشته‌ام که گفته است من راجع‌به زندگي شخصي‌ام حرف نمي‌زنم و من هم گفته‌ام دمت گرم. اين حق او است و ما احترام مي‌گذاريم. هيچ‌گاه نخواسته‌ايم کسي به اجبار مقابل دوربين صحبت کند يا حتي به دروغ حرفي بزند که ما با آن حرف بخواهيم بگوييم که واي ما چقدر خوبيم! در آنونس سري دوم هم گفتم که اصلا ادعا نمي‌کنيم برنامه خيلي متفاوتي ساخته‌ايم همه داعيه‌مان اين است که تفاوتش خود مردم هستند، يعني عريان، ساده و بي‌شيله پيله داريم با مردم حرف مي‌زنيم و حتي مهمانانمان مردم هستند. به همين دليل احساس مي‌کنم مردم با اعتماد به اين برنامه نگاه مي‌کنند و اين مسئوليت ما را سنگين مي‌کند.
نمي‌خواهيد خودتان مهمان يک قسمت از برنامه باشيد؟
من که درباره خودم خيلي حرف مي‌زنم.
مثلا مانند ديگر سلبريتي‌ها با خانواده به برنامه بياييد؟
نه.
پس شما از آن دسته هستيد که به مرز ميان حرفه و زندگي شخصي‌تان پايبنديد؟
بله. زندگي شخصي من به هيچ وجه جلوي دوربين نخواهد آمد.
موضوعي هست که دوست داشته باشيد در برنامه مطرح شود، اما هنوز به آن نپرداخته‌ايد؟
نه. موضوعات زيادي را تا به امروز طرح کرده‌ايم و البته آنقدر سوژه زياد است که هنوز جا دارد در ادامه در موردشان برنامه بسازيم. اميدوارم شرايط پخش و… به گونه‌اي جلو برود که بتوانيم روي آنتن بمانيم و چيزهايي که مدنظرمان هست را بگوييم تا مردم از برنامه نتيجه بگيرند نه اين‌که فقط يک برنامه ديده باشند و تمام.
کدام قسمت از برنامه برايتان جذاب‌تر است؟
صحبت با مهماناني که از جنس خود مردم هستند برايم جذاب‌تر است. از پيرمرد ۹۰ ساله مسگر بگير تا پسر پنج ساله‌اي که اعجوبه ورزش است. تک‌تک‌شان برايم ارزشمند هستند چون اين آدم‌ها با دغدغه به برنامه من مي‌آيند. استعدادهايي هستند که ديده نشدند و اگر حمايت بشوند مي‌توانند بهترين باشند.
مايليد در آينده در برنامه‌هاي ديگر هم به اجرا بپردازيد؟
موضوع برنامه براي من مهم است چون در اصل بازيگرم. «وقتشه» فقط براي سرگرمي و خنده نيست و از آن طرف فقط براي انتقاد و فحش دادن هم نيست. برنامه‌اي است که قصدش نمايش درست زندگي کردن است. من فيلم بازي مي‌کنم و آهنگ مي‌خوانم که همين را بگويم. اين برايم هدف مقدس و بزرگي است؛ اگر برنامه‌اي در اين راستا باشد چرا که نه.
اولويتم بازيگري است
درست است که در زمينه خوانندگي، راديو، دوبله و اجرا فعالم اما هميشه شماره يک براي من بازيگري است. همه فعاليت‌هايي که من انجام مي‌دهم يک مجموعه است که در نهايت همان بازيگري است. سعي مي‌کنم در هر کدام از اين موقعيت‌ها با تمام سواد، جان، قلب و انديشه‌ام حضور داشته باشم و براي مخاطبم ذره‌اي کم نگذارم.
نوشين مجلسي
روزنامه‌نگار