خبرگزاری آريا – با جام جهاني، موسيقي ايراني هم جهاني مي شود


با جام جهاني، موسيقي ايراني هم جهاني مي شود

خبرگزاري آريا – مدير عامل بنياد رودکي درباره اجراي ارکسترهاي ايراني در روسيه نيز گفت: «در اعزام اين ۱۰۰نفر پشتکار و برنامه ريزي و حمايتي که در فضا و شلوغي جام جهاني وجود دارد اتفاق نادري است که همه بر سختي کار تاکيد دارند. حضور ارکستر ما در روسيه و اجراهايي که خواهد داشت فضاي خوبي را از نظر روابط فرهنگي بين ايران و روسيه ايجاد خواهد کرد و اين اتفاقي مهم در روابط ماست. بالاتر از آن اينکه کساني که جام جهاني روسيه را پوشش مي‌دهند اين اتفاق را هم پوشش مي‌دهند و چه بسا با جام جهاني، موسيقي ايراني هم جهاني شود.»
علي اکبر صفي‌پور که در آخرين نشست خبري ارکسترهاي ايراني در تهران سخت ميگفت، افزود: «ما تلاش مي‌کنيم که همراه فرزندان برومند کشورمان در حوزه فوتبال، اعضا و نوازنده ‌ها و رهبر ارکستر ما و خواننده‌ي کشورمان هم تلاش خواهند کرد که به همراه تيم ملي فوتبال کشورمان نام ايران را بلند کنند و پرچم کشورمان در فضاي جام جهاني بيشتر از اين ديده شود.»
* شهرداد روحاني: با جام جهاني، موسيقي ايراني هم جهاني شود
شهرداد روحاني نيز در اين نشست گفت: «آقاي صفي‌پور توضيحات روند ادري را دادند و من درمورد ابعاد هنري توضيحي مي‌دهم. ارکستر سمفونيک تهران به اضافه چند تن از نوازنده‌هاي ارکستر ملي که به ما اضافه شدند قرار است اين برنامه را در سه شهر سن‌پترزبورگ، مسکو و کازان در مهم‌ترين سالن‌هاي کنسرت اين شهرها اجرا کنند. وقتي قرار شد ارکستر سمفونيک به اين سه شهر سفر کند، من به عنوان مدير هنري و رهبر اين ارکستر برنامه‌ ريزي کردم که حتما قطعاتي از آهنگسازان ايراني که در آن زمينه کار مي‌نويسند مثل اقايان احمد پژمان، حسين دهلوي و حشمت سنجري حتما اجرا شود و در آن‌جا نشان داده شود. کارهايي که آهنگسازان ايراني در موسيقي سمفونيک جهاني کار مي‌کنند نشان داده شود و در کنار ان قطعاتي از آهنگسازان روس مثل چايکوسکي و آهنگساز چک مثل دوو ژاک قطعاتي کار شود که توانايي موزيسين‌هاي ايراني در هنگاميکه موسيقي جهاني کار مي‌کنند را نشان دهد. در کنار اين قطعاتي که اجرا مي‌کنيم همزماني فوتبال جام جهاني کمک کرده و بنياد رودکي قطعاتي به چند آهنگساز سفارش داده که اين آثار هم در اين برنامه گنجانده شده و اجرا مي‌شود. البته دو قطعه از اين قطعات چون شعر دارند و آقاي سالار عقيلي عهده دار اين دو قطعه هستند و دو قطعه بي‌کلام ديگر که براي جام جهاني ساخته شده است. ما از اقاي فريدون شهبازيان، رهبر ارکستر ملي، هم دعوت کرده‌ايم که در قطعاتي که آواز دارند و آقاي عقيلي هم اجرا مي‌کنند به ما کمک کند. در ۴ اثر آقاي شهبازيان رهبري را به عهده دارند و بقيه قطعات از موسيقي کلاسيک و قطعاتي از آهنگسازان ايراني را خودم رهبري مي‌کنم. اميدوارم تجربه خوبي باشد و ما به فال نيک مي‌گيريم و اميدواريم برنامه‌هايي که مي‌تواند ارکسترهاي ما را به جوامع غيرايراني معرفي کند روز به روز گسترده‌تر شود و همين موضوع باعث مي‌شود موسيقي ما به دنيا شناسانده شود. در گذشته گروه‌هاي زيادي از جمله سنتي و موسيقي نواحي و گروه‌هاي پاپ به خارج از کشور رفته اند. روسيه به موسيقي کلاسيک جهان معروف است و اينکه موقعيت پيش آمده که ارکستر سمفونيک اين برنامه را در سالن‌هاي بزرگ دنيا اجرا کند براي من خوشايند است و روزشماري مي‌کنيم که اين برنامه به بهترين نحو انجام شود.»
* سالار عقيلي: اميدوارم خنده به لبان مردم ايران بازگردد
سالار عقيلي نيز درباره اجرا در حاشيه جاک جهاني گفت: «من خوشحال هستم که اين اتفاق بزرگ براي موسيقي کشورمان پيش آمده و به همراه تيم ملي فوتبال کشورمان به روسيه مي رويم و سه کنسرت اجرا مي‌کنيم و دو اثر آن براي جام جهاني بوده و باکلام است. ۲ اثر هم از آقاي شهرداد روحاني بوده که ايشان براي جام جهاني ساخته‌اند. اين اتفاق بزرگي است که براي کشور ما مي‌افتد و براي سال‌هاي آينده خاطرات خوبي مي سازد. شايد حدود ۸ سال پيش بود که ما با ارکستر سمفونيک تهران به آلمان رفتيم و با رهبري آقاي نادر مشايخي در آن‌جا سه کنسرت برگزار کرديم و اکنون خاطرات آن براي ما مانده است. اين اتفاقات بزرگ در موسيقي کشور هرچندسال يکبار اتفاق مي‌افتد و اميدواريم که بتوانيم به افتخارآفريني فوتباليست هاي کشورمان در جام جهاني کمک کنيم و با دست پر به ايران برگرديم و ما هم با خواندن اين آثار و سرودها دل مردم را شاد کنيم. به قول آقاي علي پروين اگر هم قرار است ببازيم خوب بازي کنيم و ببازيم بهتر از ان است که بد بازي کنيم و ببازيم. اميدوارم خوب بازي کنيم و ببريم و شادي را براي مردم عزيز کشورمان ببينيم. متاسفانه خيلي وقت است که شادي از لب هاي مردم ايران رفته و اميدواريم اتفاقي در جام جهاني بيفتد که خنده و شادي به لبان مردم سرزمينمان برگردد.»
* روحاني: دو رهبر براي يک ارکستر چندان مرسوم نيست
شهرداد روحاني در پاسخ به سوالي مبني بر حضور دو رهبر براي يک ارکستر در روسيه گفت: «خيلي مرسوم نيست. چون نظر بنياد رودکي بود که حتما اين قطعاتي که به منظور جام‌جهاني نوشته شده با صداي اقاي سالار عقيلي اجرا شود من از اقاي فريدون شهبازيان خواهش کردم که آن قسمت برنامه را به عهده بگيرند. اين اتفاق مرسومي نيست ولي چون برنامه‌ي خاصي است و ما از چند نوازنده‌هاي ارکستر ملي در ارکستر سمفونيک دعوت کرده‌ايم که با ما در اجراي اين قطعات حضور داشته باشند اين اتفاق افتاده است. اين برنامه خاص است و هم آثار آهنگسازان در زمينه‌ي موسيقي سمفونيک ايران کار مي‌کنند و هم آثاري که بيشتر ايراني هستند مثل اثار اقاي شهبازيان و اهنگسازان ديگر را در اين برنامه گنجانده‌ايم که تقريبا در هر سبکي کاري اجرا شود چراکه اين فرصت براي اولين بار نبوده و ترجيح داده‌ايم که آثار کلاسيک آهنگسازان ايران و جهان اجرا شود.»
گفتني ست در اين نشست دكتر شهرام آدم نژاد مدير عامل شهر فرودگاهى حضرت امام خمينى (ره) و على كاشانى حيدرى مدير كل دفتر ارتباطات و اطلاع رسانى و امور بين الملل شهر فرودگاهى حضرت امام خمينى (ره) نيز حضور داشتند.