خبرگزاری آريا – کوروش يغمايي در کنار کانيه وِست و NAS


کوروش يغمايي در کنار کانيه وِست و NAS

خبرگزاري آريا – شبي که تيم ملي ايران توانست صدرنشين گروهش در جام جهاني شود، آلبومي توسط NAS خواننده معروف آمريکايي و کانيه وِست منتشر شد که دو قطعه از آن، سمپلي از آثار کوروش يغمايي و همچنين يک خواننده لس آنجلسي بود که اين خبر در هياهوي برد تيم ملي کمتر در صفحات مجازي دست به دست شد.
روز جمعه پانزدهمين روز از ماهِ جون، آلبوم تازه «NAS» خواننده معروف آمريکايي، در همکاري با «کانيه وِست» به عنوان تهيه‌کننده با نام NASIR منتشر شد و اين دو فيلمي از جشن انتشار اين آلبوم در صفحات مجازي خود منتشر کردند که در آن سمپلي از قطعه «گل يخ» کوروش يغمايي با صداي NAS در مراسم پخش مي‌شد که به گفته خالقش، اين‌کار با کسب اجازه و هماهنگي ميان مدير آثارش در خارج از کشور با کانيه وست و اجازه خود او انجام گرفته است. همچنين سومين قطعه آلبوم با نام White Label که در آن سمپلي از صداي يک خواننده پيش از انقلاب ايران و ساز هورن آن قطعه که آن سال‌ها (که «کوچيني» هنوز براي خودش برو و بيايي داشت) با نام Prison Song منتشر شد. البته که طبق اتفاقات موسيقايي آن سال‌ها، اين قطعه هم کاوري از قطعه‌اي با همين نام با صداي Graham Nash بود.
کوروش يغمايي هم‌زمان با گرفتن ليسانس از دانشگاه ملي، آغاز به آهنگسازي روي چند شعر از همکلاسي‌اش مهدي اخوان لنگرودي کرد که «گل يخ» يکي از آنها بود. قطعه‌اي که در برنامه «ميخک نقره‌اي» اجرا شد و تهران او را با اين آهنگ شناخت و به خارج از مرزهاي ايران نفوذ کرد و در پي آن اجراهاي گوناگوني در ديگر کشورهاي جهان از اين ترانه شکل گرفت.
اما اين تنها حضور بين‌المللي کوروش يغمايي نبوده؛ پيش از اين هم آلبوم «ترک گوشه نشيني» را کمپاني Now Again Records که کار انتشار و گردآوري نمونه‌هاي قديمي و جديد موسيقي پانک و راک را در گوشه و کنار جهان به عهده دارد، آن را به عنوان نمونه‌اي از موسيقي سايکدليک ايران منتشر کرد و مدير کمپاني هم يادداشتي درباره او نوشت. يا آلبوم «ملک جمشيد» که دو سال پيش توسط همين کمپاني در سراسر دنيا منتشر شد. «تايمز» درباره او گفته: «تصوير او همرا با گيتار الکتريک براي ايراني‌ها مشابه تصوير جيمي هندريکس براي بچه‌هاي غرب بود.»
آلبوم جديد NAS به مسائل و مشکلات سياه پوست‌ها مي‌پردازد و عکس کاور آن هم کودکان سياه پوستي هستند که مري الن مارک در سال ۱۹۸۸ در يکي از محله‌هاي تگزاس گرفته است. کانيه وِست درباره اين آلبوم گفته که قصدشان ترکيب نواي آشناي موسيقي هيپ‌هاپ غربي با موسيقي‌هايي از سرزمين‌هاي دور بوده و به همين دليل هم به سراغ آرتيست‌هاي ايراني و هندي رفته‌اند.
NAS هم اعلام کرده که من دنبال بيت‌هاي قوي و مد روز نيستم و هدفم اين است که بيشتر حرف‌هايم شنيده شوند. پس اگر از من توقع بيت‌هاي مد روز و پرفروش امروزي را داريد، قطعات من را گوش نکنيد چون دنياي ما به هم تعلق ندارد.
گفتني است که مجموعه تازه NAS با استقبال گسترده‌اي در دنيا مواجه شده و به سرعت در حال بالا رفتن در چارت‌ها است.